Podwójne szczęście rodzicielskie w małym odstępie czasu

Dość rzadko spotykamy obecnie rodziny mające dzieci rok po roku, choć w historii, a nawet jeszcze w pokoleniu naszych rodziców wiele dzieci rodziło się w małym odstępie czasowym. Lekarze często zalecają dłuższą przerwę pomiędzy kolejnymi ciążami ze względu m.in. na duże obciążenie organizmu kobiety. Czy bardzo mała różnica wieku między dziećmi ma swoje atuty? Czy radość z posiadania większej liczby potomstwa może przysłonić rodzicielski trud związany z wychowaniem dzieci urodzonych rok po roku?

Pozytywne strony minimalnej różnicy wieku między rodzeństwem

Pierwszą zaletą posiadania potomstwa w małym odstępie czasu jest skoncentrowanie rodziców na takich tematach jak opieka nad noworodkiem, karmienie, szczepienia itp. w wybranym okresie życia. Narodziny drugiego dziecka w niedługim czasie po pierwszym pozwalają niejako kontynuować życie rodzinne, w którym dominuje koncentracja na najmłodszych członkach rodziny. Jesteśmy wówczas na bieżąco w kwestiach związanych z narodzinami potomka i naturalnie opieka nad drugim dzieckiem jest już łatwiejszym zadaniem. Ubranka oraz wiele innych akcesoriów możemy wykorzystać dla drugiego dziecka. W takiej sytuacji mamy często kontynuują przerwę w pracy lub pracę w mniejszym wymiarze. Do pełnej aktywności zawodowej wracają dopiero w odpowiednim dla nich momencie. Mała różnica wieku między dziećmi pozwala maluchom dość szybko na wspólne zabawy i aktywności. Dzieci mają stałego towarzysza i od najmłodszych lat uczą się interakcji z drugim człowiekiem.

Podstawowe trudności w opiece nad dziećmi urodzonymi rok po roku

Posiadanie dwójki małych pociech to pełne zaangażowanie czasu mamy. Istotną trudnością może być dla niej choćby wychodzenie na dwór z dziećmi. Również zapewnienie bezpieczeństwa i odwiedzanie różnych miejsc stanowi dużo większe wyzwanie. Z perspektywy doświadczonych rodziców posiadanie tylko jednego dziecka nie wydaje się zbyt dużym wysiłkiem. Jedynak ma wówczas często dwóch opiekunów. Pojawienie się kolejnego dziecka wprowadza wiele zmian w funkcjonowaniu domu. Nie możemy już skupiać pełnej uwagi tylko na jednym dziecku. Drugie naturalnie jest inaczej wychowywane. Większą trudność stanowi też zorganizowanie opieki nad dwójką dzieci, np. w przypadku gdy chcemy zostawić pociechy pod pieczą innych osób.

Dla kochających rodziców radość z posiadania upragnionych pociech z pewnością kompensuje wszelkie trudy wychowawcze, a uśmiech zadowolonych maluchów i towarzyszenie w ich rozwoju jest pełną nagrodą za każdy wysiłek.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz