Jak zmienia się ciało i psychika podczas ciąży?

Masz przed sobą 40 fascynujących tygodni! Wyjątkowy i bardzo szczególny okres: jesteś zanurzona w magii ciąży. Uśmiechnięty spokój, podniecenie, szczęście – doświadczasz wielu uczuć w inny i bardziej intensywny sposób. A to nic dziwnego, bo masz wielką miłość w sercu: twoje dziecko.

Pierwszy trymestr ciąży: czas adaptacji.

Od pierwszego dnia ciąży Twój organizm koncentruje się na nowych zadaniach: pierwsze tygodnie i miesiące są często naznaczone adaptacją i ambiwalencją. Przechodzisz przez okres zmian, podczas którego złożony system przygotowuje się do ekstremalnej sprawności fizycznej. Prawda jest taka, że nic się nie zmieniło, twój brzuch nie jest jeszcze okrągły i życie może toczyć się w zupełnie normalny sposób. Sama jednak czujesz bardzo dotkliwie, że twoje ciało jest w wyjątkowym stanie: twoje piersi mogą być bardziej wrażliwe lub spięte, jesteś zmęczona, a rano na wszystko bierzesz dwa razy dłużej. Twoje serce bije szybciej, twój oddech jest czasem trochę niespokojny, a twoje uczucia prawdopodobnie grają jo-jo. Wiele kobiet zastanawia się, czy robią wszystko dobrze i czy są naprawdę gotowe na tę nową misję. A rano czujesz te słynne mdłości – ale to szybko minie.

Drugi trymestr ciąży: czas na dobre samopoczucie.

Mdłości w pierwszych tygodniach maleją, brzuch rośnie, ale nie jest jeszcze bardzo widoczny. Od kilku tygodni wiesz, że nosisz w sobie nowe życie – teraz też je czujesz. Zaczyna się jak delikatny lot motyla i staje się coraz bardziej intensywny. Twoje dziecko lubi manifestować się w nocy, kiedy twoje ciało się relaksuje. Dobrze wiedzieć: Jeśli dziecko się porusza, to znaczy, że czuje się dobrze. Każda emocja wyzwala wymianę substancji w twoim ciele – czasami hormony szczęścia, czasami hormony stresu. W łonie matki dziecko styka się z tymi substancjami w chronionym środowisku, a zatem będzie miało później kontakt z wieloma doznaniami, gdy będzie to mały człowiek. Dziecko rozwija się i rośnie, brzuch staje się bardziej okrągły, talia znika, a z powodu zwiększonej objętości krwi wiele kobiet łatwo się poci. Poza tym, ta mała istota jest coraz bardziej obecna w życiu. Które łóżeczko powinniśmy wybrać do naszego mieszkania – i czy kupimy wózek, chustę czy obie? Jak chcemy zorganizować jego wejście w życie? Narodziny w domu, w klinice czy w domu? Możesz cieszyć się budową gniazda i zaufać swojej intuicji: każde dziecko, każdy człowiek jest inny. Na szczęście!

Trzeci trymestr ciąży: czas na wysiłek.

Zbliża się termin: do porodu pozostało tylko kilka tygodni! Bardzo mało dzieci rodzi się w terminie. Niektóre dzieci przyjeżdżają wcześniej, inne potrzebują trochę więcej czasu, aby być gotowym na życie poza łonem matki. Zbliż się do ostatnich kilku tygodni z trochę większym spokojem. To czas, by jak najbardziej się zrelaksować. Również świadomie cieszcie się z bycia razem – bo wkrótce będzie was trzech! Prawdopodobnie rośnie pragnienie, aby w końcu trzymać dziecko w ramionach. Czasami może to być również spowodowane tym, że ciąża staje się coraz trudniejsza – w nocy może być trudno znaleźć wygodną pozycję do spania. W ciągu dnia czujesz, że twoje plecy i nogi są zmęczone. Twoje dziecko prawdopodobnie naciska na twój pęcherz i zmusza cię do wstawania w nocy. Ale nawet jeśli chcesz dotrzeć do końca, daj sobie trochę więcej czasu, z czystym sumieniem. Twoje dziecko wkrótce tu będzie!

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz