Emocje w książeczkach dla dzieci

Coraz więcej mówi się o emocjach, żyjemy powodowani nimi, a psychologowie podkreślają, że prawidłowy rozwój dziecka to także umiejętność rozpoznawania emocji. Ucząc dziecko tych umiejętności warto korzystać z przykładów, a tych sporo można znaleźć w specjalnie opracowanych książeczkach dla dzieci. Najlepsze z nich piszą psychologowie dziecięcy, którzy naprawdę wiedzą, jak to skomplikowane zagadnienie wyjaśnić w możliwie najprostszy sposób. Wybraliśmy pięć wartościowych pozycji, które cieszą się ogromnym uznaniem wśród rodziców przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Ta pozycja jest pracą zbiorową. W jej skład wchodzą krótkie opowiadania, dzięki którym dziecko łatwo identyfikuje się z bohaterem i uczy się, jak można się obchodzić z emocjami. W poszerzonym wydaniu, które szczególnie tutaj polecamy, znajdują się komentarze ekspertki od spraw terapii bajkami. Są to teksty skierowane do rodziców, którzy chcą z pełną świadomością pomagać dzieciom w ich rozwoju.

Self-Regulation Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Bohaterami są Kuba i Lena, zwykłe dzieci, które mają zwyczajne problemy dnia codziennego, np. nie są ukontentowane z powodu tego, co znajdują wieczorem na stole. Pomagamy im w nazywaniu tego, co czują. Głównie opieramy się tu na dwóch poważnych emocjach, jakimi są złość i stres (lęki).

Montessori. Obrazkowa księga emocji

Nie da się ukryć, że pedagogika Montessori święci triumfy i wreszcie dotarła również do naszego kraju. A wraz ze szkołami, na rynku pojawiają się zabawki i książki inspirowane właśnie tym nurtem. I to jedna z najlepszych informacji dla świadomych rodziców. Książka o emocjach Montessori to nie tylko teksty i opowiadanki, to także możliwość wykonania swoich pomocy dydaktycznych i gadżetów idealnych do wykorzystania na co dzień.

Uczuciometr Inspektora Krokodyla

Bardzo wysoko ceniona książeczka o emocjach dla nieco starszych dzieci. Bogactwo obrazków, wykresów, grafik, opowieści. Tu jest wszystko, co młody człowiek powinien wiedzieć na ten temat. Najbardziej urocze są Emoludki np. Cykorek i Konfuzja. Już same ich imiona generują pokłady pozytywnych uczuć kierowanych w ich stronę. Do tego otrzymujemy jeszcze koło z emocją i jej poziomem, na którym dziecko samo oznacza jaka tu jest emocja i jak wysoko na skali intensywności można ją umieścić. Ta pozycja jest doskonała.

Kolorowy potwór

Ta rekomendowana dla dzieci w wieku 3-5 lat książka przedstawia nam sympatycznego potworka. A w uporządkowaniu emocji tym razem pomagają kolory. W zależności od emocji, jaka dominuje u bohatera, takiego koloru danego dnia będzie on i wszystko, co dookoła niego się znajduje. Ta prosta metoda jest równocześnie bardzo skuteczną w przypadku najmłodszych dzieci.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz