Rodzice, zaniepokojeni brakiem postępów w rozwoju dziecka, często zadają sobie pytanie: czy to już pora na wizytę u fizjoterapeuty? Po czym poznać, że niemowlę nie jest „leniuszkiem”, tylko potrzebuje pomocy ze strony specjalisty? Są pewne sygnały wskazujące na to, że dziecko zmaga się z przeszkodami rozwojowymi. Brak odpowiednio wczesnej reakcji może przyczynić się do pogłębienia trudności i w efekcie spowodować znaczne opóźnienie w rozwoju. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy są problemy z prawidłowym napięciem mięśniowym. Mogą objawiać się one w dwojaki sposób: w postaci wzmożonego lub obniżonego napięcia. Istnieje również trzecia możliwość, jaką jest napięcie mięśniowe mieszane – wzmożone w jednych partiach ciała, a obniżone w innych.
Wzmożone napięcie mięśniowe
Czym charakteryzuje się wzmożone napięcie mięśniowe? Najogólniej mówiąc dziecko jest nienaturalnie sztywne i może sprawiać wrażenie zbyt silnego. Ma mocno zaciśnięte piąstki, które nie rozluźniają się pomimo upływu czasu. Niemowlę bardzo szybko zaczyna podnosić główkę, a nawet obracać się na brzuch. W tym wypadku nie jest to jednak dobry objaw. Dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym często są płaczliwe i niespokojne. Po zaobserwowaniu takich objawów należy szybko skonsultować się z rehabilitantem dziecięcym.
Obniżone napięcie mięśniowe
Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym jest bardzo wiotkie, podczas pielęgnowania go „leci przez ręce”. Często ma problem z samodzielnym trzymaniem główki, obracaniem się na boki i na brzuch, a co za tym idzie kolejne umiejętności, takie jak siedzenie i czworakowanie, następują z opóźnieniem. Obniżone napięcie mięśniowe koniecznie wymaga rehabilitacji u doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego.
Asymetria
Innym problemem, z którym często zmagają się maluchy jest asymetria, czyli nieprawidłowe ułożenie ciała w postaci wyginania się w łuk. Niemowlę z asymetrią ma silną tendencję do skręcania główki wyłącznie w jedną stronę. Spowodowane jest to słabym odczuwaniem środka ciężkości. Może wystąpić również kręcz szyi.
Fizjoterapia dziecięca stwarza możliwości leczenia i korygowania tych nieprawidłowości, jak również zapobiegania ich pogłębianiu. Zignorowanie ich będzie skutkowało zaburzeniem rozwoju dziecka na dalszych etapach, czego rezultatem mogą być wady postawy, wady chodu i znaczne obniżenie sprawności ruchowej. Wykwalifikowany fizjoterapeuta dla niemowląt dokładnie zdiagnozuje dziecko i poinstruuje rodziców o metodach postępowania wskazanych w danym przypadku. Indywidualnie dobrane ćwiczenia pozwolą szybko uporać się z problemami bądź znacznie je złagodzić.