Jedzona na surowo, suszona, w soku, marmoladzie lub dżemie, jest bogata w błonnik, antyoksydanty i witaminę A. Suszony, jest ceniona przez sportowców za energię, którą dostarcza oraz za wysoką zawartość żelaza i miedzi.
Korzyści z moreli.
Kilka badań perspektywicznych i epidemiologicznych wykazało, że wysokie spożycie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, niektórych nowotworów i innych chorób przewlekłych. Obecność przeciwutleniaczy w owocach i warzywach może odgrywać rolę w tych działaniach ochronnych.
Morele są źródłem błonnika. Oprócz zapobiegania zaparciom i zmniejszania ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, dieta wysoko błonnikowa może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia, a także w zwalczaniu cukrzycy typu i apetytu.
Dla zdrowia.
Przewlekłe zapalenie żołądka. Według jednego z badań, codzienne spożywanie 3 suszonych lub marynowanych moreli japońskich (typu umeboshi) może zmniejszyć nasilenie chronicznego nieżytu żołądka. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka to stan zapalny wyściółki żołądka spowodowany obecnością infekcji bakteriami Helicobacter pylori. Uważa się, że japońskie morele zmniejszają zapalne działanie bakterii H. pylori w żołądku. Przewlekłe zapalenie żołądka może u niektórych osób prowadzić do raka żołądka. Jednakże konieczne będą dalsze badania w celu potwierdzenia, czy konsumpcja japońskich moreli może zmniejszyć to ryzyko.
Co jest w morelach?
Antyoksydanty. Morele zawierają różne przeciwutleniacze, w szczególności związki fenolowe z rodziny flawonoidów. Związki te pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie i w ten sposób zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia, niektórych nowotworów i różnych chorób przewlekłych. Uważa się, że zawartość przeciwutleniaczy w suszonych morelach jest wyższa niż w świeżych morelach. Przecier morelowy, dżemy i soki (nektary) zawierają mniej więcej te same związki przeciwutleniające, ale w mniejszych ilościach niż w przypadku moreli świeżych lub suszonych.
Morele i tłuszcze, zwycięska kombinacja.
Karotenoidy, w tym beta-karoten, są lepiej wchłaniane do organizmu, gdy jednocześnie zużywana jest niewielka ilość tłuszczu. Dobrym pomysłem jest więc jedzenie np. suszonych moreli z kilkoma orzechami lub soku morelowego z kawałkiem sera.
Morele zawierają również karotenoidy , głównie beta-karoten, karotenoid, który jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do jego pomarańczowego koloru , jak również niewielką ilość likopenu. W organizmie beta-karoten ma zdolność do przekształcania się w witaminę A. Ogólnie rzecz biorąc, całkowita zawartość karotenoidów w skórce moreli jest od 2 do 3 razy większa niż w miąższu. Chociaż świeże morele zawierają o połowę mniej beta-karotenu niż marchew (jedno z najlepszych źródeł) dla równoważnej porcji, są one nadal bardzo dobrym źródłem beta-karotenu. Suszone morele zawierają trochę mniej beta-karotenu.
Błonnik. Morele, zarówno świeże jak i suszone, są źródłem błonnika pokarmowego. Porcja ½ filiżanki (125 ml) świeżych moreli zapewnia 5% i 8% zalecanego dziennego spożycia błonnika odpowiednio dla mężczyzn i kobiet w wieku 19-50 lat. Porcja ¼ filiżanki (60 ml) suszonych moreli zapewnia 8% i 12% zalecanego dziennego spożycia błonnika dla kobiet i mężczyzn w wieku od 19 do 50 lat.
Słodsze, suszone morele?
Ilość cukru w suszonej moreli jest taka sama jak w świeżej moreli. Ale jak w przypadku każdego suszonego owocu, cukier jest bardziej skoncentrowany. Proces dehydratacji owocu zmniejsza jego zawartość wody, koncentrując nie tylko zawartość cukru, ale także różnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Dzięki temu morele i inne suszone owoce stają się ciekawą żywieniowo żywnością.
Fałszywe produkty morelowe.
Kilka produktów morelowych, takich jak dżem i sok (nektar), jest popularnych wśród konsumentów. W celu obniżenia kosztów produkcji tych produktów, niektóre przedsiębiorstwa spożywcze czasami zastępują przecier z jabłek lub przecier z dyni za ilość moreli. Pomimo zakazu, praktyka ta często pozostaje niezauważona, ponieważ smak, konsystencja lub kolor produktu końcowego niekoniecznie ulegają zmianie.
Środki ostrożności.
Siarczyny.
Siarczyny są jednym z 9 najczęściej występujących alergenów pokarmowych. Ich spożycie może powodować bardzo poważne reakcje u osób uczulonych na nie. Siarczyny są związkami, które występują naturalnie w żywności i w organizmie, ale występują również w postaci dodatków do żywności. Są one używane jako konserwanty. Suszone morele i produkty zawierające morele – takie jak dżem – mogą być źródłem siarczynów. Dlatego dla osób z alergią na siarczyn jest ważne, aby uważnie przeczytać etykiety, aby uniknąć spożywania produktów spożywczych zawierających siarczyny. Chociaż przepisy są surowe, niezgłoszone siarczyny występują sporadycznie w niektórych produktach – w tym w produktach na bazie moreli16. 16 Ważne jest zatem, aby zachować podwójną czujność podczas konsumpcji takich produktów. Suszone morele bezsiarczynowe są obecnie dostępne na rynku. Stanowią one dobrą alternatywę dla osób, które muszą unikać spożywania tego dodatku do żywności.
Zespół alergii jamy ustnej
Morela jest pokarmem związanym z zespołem alergii jamy ustnej. Zespół ten jest reakcją alergiczną na niektóre białka w różnych owocach, warzywach i orzechach. Dotyka on niektórych osób z alergią pyłkową środowiska i prawie zawsze poprzedza go katar sienny.
Kiedy niektóre osoby uczulone na pyłek brzozy spożywają surowe morele (gotowanie zazwyczaj rozkłada białka uczulające), może wystąpić reakcja immunologiczna. Ludzie ci odczuwają swędzenie i pieczenie w ustach, ustach i gardle. Po zjedzeniu lub dotknięciu obraźliwego jedzenia, objawy mogą pojawić się i zniknąć w ciągu kilku minut.
W przypadku braku innych objawów, reakcja ta nie jest poważna i nie trzeba systematycznie unikać spożywania moreli. Zaleca się jednak, aby skonsultować się z alergikiem w celu ustalenia przyczyny reakcji na pokarmy roślinne. Alergista będzie w stanie ocenić, czy należy podjąć specjalne środki ostrożności.