Często potrzeba kilku tygodni, aby rodzice i dziecko przyzwyczaili się do siebie i aby komunikacja dobrze funkcjonowała. Poza gestami i mimiką twarzy, płacz jest ważnym sposobem zwracania uwagi dzieci na ich potrzeby. To może być stresujące dla rodziców, którzy mogą się zastanawiać, dlaczego moje dziecko płacze. Co on chce mi powiedzieć, czy on cierpi? Co jest przyczyną płaczu? I jak możemy go delikatnie uspokoić?
Sygnały od dziecka: jak moje dziecko się wyraża?
W wielu przypadkach krzyki dziecka są stosunkowo późnym sygnałem do zwrócenia uwagi. Często najpierw dziecko wyraża swoje potrzeby w inny sposób: wzburza się, zawija rękami i nogami, szybciej porusza głową lub wydaje małe odgłosy. Kiedy dzieci są głodne, na przykład, często pokazują ruch szukania z głową, zaciskają małe pięści, przynoszą je do ust i lizać je, lub generalnie robią odgłosy klikania językiem. Dzieci sygnalizują również potrzebę wydalania, najpierw sygnałami fizycznymi, a następnie krzykiem, gdy wydalają lub gdy pieluszka jest mokra. Ale przyczyna krzyku często pozostaje niewytłumaczalna dla rodziców, zwłaszcza gdy dziecko zostało świeżo zmienione i karmione piersią, ma dość snu, jest przytulone z miłością i pocieszone.
Nauka języka dziecka.
Głód, pragnienie, zmęczenie, potrzeba wydalania, potrzeba bliskości, niewygodne ubranie, ból (ból brzucha), strach, nadmierne pobudzenie: wszystko to są powody, dla których dziecko może płakać. Szczególnie na początku trudno jest rozpoznać różne sygnały lub odróżnić wołanie spowodowane głodem od pragnienia zmiany. Aby nauczyć się rozumieć język dziecka, niezbędna jest jedna rzecz: spędzać dużo czasu razem i obserwować swoje dziecko. Dokładna obserwacja dziecka przez dłuższy okres czasu pozwala na szybsze zrozumienie jego języka i reakcji. Jeśli zrobisz to spokojnie i celowo, rozpoznasz jego sygnały znacznie łatwiej niż w zgiełku codziennego życia. W ten sposób subtelny język Twojego dziecka może być stopniowo rozumiany i włączany do codziennego życia.
Zbyt wiele to zbyt wiele: kiedy dzieci płaczą z powodu nadmiernego podniecenia.
Dla niemowląt i dzieci bardzo ważna jest dobra równowaga między stymulacją a relaksem. Nawet najmłodsze dzieci są stymulowane na co dzień: wrażeniami wizualnymi, dźwiękami, pieszczotami, masażami, kąpielami. Nam, dorosłym, często trudno jest zrozumieć, co może być stymulujące, a szybko zdarza się, że w pierwszych tygodniach i miesiącach nieumyślnie przesadzamy z stymulowaniem dziecka. Płacz dziecka, a w szczególności długotrwały płacz wieczorem, pozwala mu na przetworzenie wielu wrażeń dnia. W takich sytuacjach dobrze jest pomyśleć o tym, co mogło wywrzeć szczególnie silne wrażenie w ciągu dnia, a może w przyszłości tego uniknąć. W codziennym życiu warto – zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci – planować okresy odpoczynku, zawsze ukierunkowane na relaks. Pamiętaj, że bodźce zewnętrzne mają intensywny wpływ na dziecko, zwłaszcza w pierwszym roku życia, ponieważ wszystko jest nowe. Odpoczynek i spędzanie czasu tylko z rodziną, z najbliższymi osobami, jest nie tylko dobre dla relacji matka-dziecko, ale także pomaga się zrelaksować.
Kiedy dzieci dużo płaczą.
Niektóre dzieci są szczególnie wrażliwe i szybciej się ekscytują, inne mniej. Niektóre dzieci po prostu płaczą bardziej niż inne. Nie porównuj swojego dziecka do innych, ponieważ każde dziecko jest inne, nawet między rodzeństwem. Kiedy płacz dziecka staje się zbyt ciężki dla rodziców, nadszedł czas, aby szukać pomocy. Być może słyszałeś o dzieciach, które dużo płaczą. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uświadomić sobie nadmierny płacz: prowadzenie dziennika płaczu i to, jak często się zdarza, może być pomocne na początku, a czasami może dostarczyć wskazówek, które pomogą rozwiązać problemy: w jakich sytuacjach szczególnie często płacze, co robiliśmy zanim zaczął, co jadł? Ale zamiast mierzyć czas płaczu w godzinach czy minutach, ważne jest to, co czują rodzice: częste płakanie jest bardzo stresujące, a nawet normalne, że doprowadza rodziców do granic możliwości lub sprawia, że czują się przytłoczeni. Często można uzyskać pomoc, najpierw omawiając problem z położną, pediatrą lub w grupie karmiącej piersią.
Płacz to skuteczny sposób na zwrócenie uwagi dziecka. Spędzanie dużej ilości czasu blisko dziecka i obserwowanie go pomaga w lepszym zrozumieniu jego języka. Może to pomóc w lepszym poznaniu się, zwłaszcza w pierwszych miesiącach.