Aromatyczna wanilia

Esencjonalna, niepowtarzalna, a zarazem najbardziej ceniona w cukiernictwie. To właśnie aromatyczna wanilia, która jest również jedną z najdroższych przypraw na świecie. Niesamowite właściwości aromatyczne, nadające smaku wielu wypieką, nieocenione zalety zdrowotne to jedne z wielu atutów tej przyprawy. Jakie właściwości posiada wanilia? W jakiej postaci ją kupować oraz gdzie możemy ją znaleźć? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Wanilia to roślina z rodziny storczyków i posiada ponad sto odmian. Swoją sławę zyskała wraz z kolonizacją terenów Ameryki Południowej, skąd naturalnie wywodzi się wanilia. Dziś jednak największą produkcja tej niepowtarzalnej przyprawy znajduje się na wyspie Madagaskar, gdzie od lat wanilia jest hodowana i rozpowszechniana na cały świat. 

Zalety i właściwości wanilii 

Przez swoje silne walory zapachowe, które uzyskuje się w specjalnym procesie suszenia i pocenia, wanilia często stosowana jest w aromaterapii. Jej kojący zapach wpływa bardzo pozytywnie na osoby zestresowane, które mogą mieć problemy w zaśnięciu. Wdychanie zapachu wanilii pozwala odprężyć się i ukoić nerwy, co bezpośrednio wpływa na rozluźnienie całego organizmu i ułatwią zasypianie.

Aromatyczna wanilia pomaga również w diecie. Jej zapach i dodawanie do dań niweluje uczucie głodu, w ten sposób zapobiegając podjadaniu w trakcie diet. Ponadto dodawana do potraw wspomaga trawienie i pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Wanilia wśród wielu swoich zastosowań kryje również pozytywny wpływ na cerę. Z tego powodu bardzo często staje się elementem kremom przeciwzmarszczkowych, pozytywnie wpływając na gładkość i elastyczność naszej skóry.

Wśród wszystkich pozytywnych zastosowań nie możemy zapomnieć o kulinarnych możliwościach aromatycznej przyprawy. Dodawana jest do ciast, pączków oraz budyniu, ale niejednokrotnie w niekonwencjonalnych przepisach pojawia się również w towarzystwie dań głównych, a to wszystko dzięki zapachowi, który nadaje niesamowite walory smakowe wszędzie, gdzie się tylko pojawi.

Aromatyczna wanilia w wielu odsłonach

Zazwyczaj wanilia kojarzy nam się z ciemnym, praktycznie czarnym suszonym strąkiem. Zanurzając łaskę wanilii choćby na chwilę, całe danie przechodzi silnym i słodkim aromatem, a wanilia może być użyta jeszcze kilka razy. Jednakże to nie jedyna postać wanilii dostępna na polskim rynku. Znamy ją jako cukier waniliowy, olejek do ciast o zapachu wanilii, pastę bądź sproszkowaną przyprawę. Dziś dostępne są również ziarenka tej rośliny, które po specjalnej obróbce jeszcze silniej nadają aromatu całym daniom. Najbardziej pożądana, hodowana właśnie na Madagaskarze Wanilia Bourbon to najwyższej jakości wanilia, stosowana przez najlepszych na świecie szefów kuchni oraz przez ekspertów w dziedzinie kosmetologii i aromaterapii.

Gdzie kupować wanilię wysokiej jakości?

Jeśli zależy nam na prawdziwej wanilii, która cechuje się najlepszą jakością oraz silnym aromatem powinniśmy porzucić poszukiwania w zwykłych sklepach spożywczych i sięgnąć po internet. Właśnie tu kryją się polscy producenci, którzy w swoich ofertach kryją produkty, które możemy polecić z czystym sumieniem. Jednym z takich sklepów internetowych jest sklep wegetariański Pi-Nuts, który zgromadził w jednym miejscu wysokiej jakości Wanilie Bourbone w wielu odsłonach. Potrzebujesz wanilii naprawdę dobrej jakości? Nie szukaj na sklepowych półkach, tylko sięgnij do internetu, a nawet najrzadziej spotykana wanilia będzie w zasięgu Twojej ręki.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz