Jaki powinien być wózek dla niemowlaka?

Zakup pierwszego wózka to dla rodziców niemałe wyzwanie a szeroka oferta tego typu pojazdów oferowana przez wielu producentów, z pewnością nie ułatwia tego wyboru. Pierwszy wózek to jeden z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki, ale również często jeden z najdroższych. Z tego powodu, kupując wózek dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, aby mieć pewność, że będzie on bezpieczny i komfortowy dla maleństwa, a jednocześnie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu dla opiekunów. Jaki powinien być wózek dla niemowlaka? Podpowiadamy.

Waga wózka dla niemowlaka

Opiekunowie, którzy decydują się na zakup pierwszego wózka dla swojego maleństwa, powinni zwrócić uwagę na szereg aspektów technicznych, od których uzależnione będzie nie tylko bezpieczeństwo i wygoda użytkowania takiego pojazdu, ale również jego funkcjonalność. Wśród nich można wymienić materiał, z którego wykonany jest stelaż wózka. Do wyboru mamy wersje z aluminiowym oraz stalowym stelażem. Ten pierwszy jest zdecydowanie najlżejszy i jeżeli wykonany jest w odpowiedniej technologii, może być trwały. Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić, wybierając wózek dla niemowlaka, jest jego waga. Ten parametr wiąże się z wykorzystanym w danym modelu materiałem stelażu. Wózek dla niemowlaka powinien być dość ciężki, aby był stabilny i zapewniał maluchowi bezpieczeństwo. Dlatego ciężar wózków typu gondola waha się od 12 do 19 kg. Jeżeli jednak planujemy podnosić każdego dnia taki wózek, na przykład wnosząc go po schodach, postawmy na jak najlżejszy model.

Koła w wózku dla niemowlaka

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, podczas wyboru wózka dla niemowlaka, są koła. Do wyboru mamy różne modele kół wykonane z kilku materiałów, a także o różnych wielkościach, czyli średnicy. Duże koła, powyżej 20 cm średnicy, które są pompowane, zazwyczaj są cięższe. Dzięki temu jednak nie zakopują się w piasku lub śniegu i dobrze amortyzują wstrząsy. Małe i twarde koła zaś są zwrotne, lecz sprawdzają się raczej w miastach. Dlatego, jeżeli zamierzamy często wykorzystywać wózek podczas leśnych spacerów, a nawet na miejskich chodnikach zimą, dużo lepszym wyborem będą pompowane koła. 

Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby maksymalnie ograniczyć wagę wózka, wówczas możemy postawić na piankowe koła, które są twardsze, ale jednocześnie lżejsze. Są one jednak mniej trwałe niż wersje pompowane. Ważne jest również, aby wózek dla niemowlaka był wyposażony w amortyzatory, a także możliwość regulacji zawieszenia. Ważne są także hamulce, które powinny działać lekko.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek dla niemowlaka?

Wśród pozostałych elementów, na które należy zwrócić uwagę, wybierającą wózek dla niemowlaka można wymienić materiał, z którego jest wykonana budka. Powinien być on przyjazny dla malucha, a jednocześnie przewiewny, a w razie potrzeby chronić go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Budka powinna cicho się składać i zawierać siateczki wentylacyjne. Najlepiej, jeżeli jest wykonana z materiałów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Zwróćmy również uwagę na elementy w wózku dziecięcym, które odpowiadają za bezpieczeństwo malucha, a więc szelki lub pasy, odblaski oraz poręcze.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz