Jak tanio urządzić studio fotograficzne?

Każdy początkujący fotograf marzy o własnym studio, w którym będzie mógł oddawać się nie tylko pasji i rozwijać swoje umiejętności, ale również fotografować przyjaciół, rodzinę, a z czasem także Klientów. Nie każdego stać na profesjonalnie urządzone pomieszczenie, które w 100 procentach pełniłoby swoją rolę, ale warto zacząć od czegokolwiek, szczególnie jeżeli jest się na początku drogi zawodowej. Studio fotograficzne przydaje się w przypadku złych warunków atmosferycznych, w fotografii produktowej, portretowej albo przy pracy z futrzakami. To też dobre miejsce, żeby sprawdzić i lepiej poznać możliwości sprzętu, pobawić się oświetleniem i uzyskać zadowalające zdjęcia. Chociaż samo studio można stworzyć przy niskim nakładzie finansowym, sprzęt fotograficzny jest bardzo drogi. Fotografia, to kosztowna pasja, a żeby móc ją realizować potrzebny jest niekiedy spory zastrzyk gotówki. Warto zawczasu zastanowić się na kupnem pełnego wyposażenia i sprawdzić ranking kredytów gotówkowych,aby w razie potrzeby skorzystać z atrakcyjnych rozwiązań kredytowych.

Oświetlenie

Światło odgrywa ważną rolę w fotografii. Za jego sprawą jesteśmy w stanie nadać zdjęciu charakteru, uczynić je bardziej mrocznym, nostalgicznym lub zmysłowym, albo operować cieniem w zależności od potrzeb i zamysłu. W studiu fotograficznym lampy błyskowe i oświetlenie to podstawa. Budżetowym, ale dobrym jakościowo produktem będzie Lampa LED YONGNUO YN216 montowana na statywie. Jej koszt to około 250 – 300 zł. Model YN216 posiada regulację mocy, nakładki pozwalające na zmianę barwy światła, oraz regulowane skrzydełka, dzięki którym możemy nadawać światłu odpowiedni kierunek. Droższą, ale lepszą wersją lampy YN216 jest model YN9000 tej samej marki. Kupimy ją za około 850 zł, ale otrzymamy produkt o większej mocy, z większa ilością diod oraz sterowaniem bezprzewodowym i regulacją temperatury barwowej. Zarówno pierwszy jak i drugi model lampy od YONGNUO sprawdzi się w fotografii studyjnej, plenerowej, a także w filmowaniu.

W studiu – nawet tym domowym – nie może zabraknąć softboxa, czyli specjalnej lampy (modyfikatora), która zmiękczy, rozproszy, a czasem nawet zmieni kierunek światła. W przeciwieństwie do studyjnej lampy ledowej, softbox ma szerszy zasięg i idealnie doświetli fotografowane postacie, przedmioty czy potrawy. Z dostępnych na rynku, godnymi polecenia będą softboxy marki GlareOne, które kupimy już od 150 zł w zależności od wielkości i parametrów. Cena nie zabije naszego portfela, a jakość zadowoli każdego fotografa zarówno w studiu jak i w plenerze. Uzupełnieniem lap będzie blenda, za pomocą której będziemy mogli modyfikować barwę światła, odbijać je mocniej lub delikatniej, redukować niechciane odbicia czy kontrasty. Koszt blendy, bez względu na jaką markę się zdecydujemy zaczyna się od około 50 zł i więcej.

Tło fotograficzne

Tło nie jest elementem niezbędnym, jednak dla poprawy jakości zdjęć i ich urozmaicenia warto mieć je w swoim studio. Szczególnie w przypadku sesji produktowych lub kulinarnych, gdzie zajdzie potrzeba zmiany tła w postprodukcji. W tym wypadku idealnie sprawdzi się zielone tło typu green screen, które możemy kupić już za około 200 zł. Zielona baza fotograficzna daje artyście ogromne możliwości manipulowania końcowym efektem zdjęcia. W zależności od wykonywanych fotografii i zamysłu autora w naszym studiu mogą znajdować się różnego rodzaju tła: jednokolorowe, tła z teksturą drewna, roślin i wielu innych motywów. Najtańsze papierowe tła umieszczane na rolce możemy znaleźć w Internecie już za około 70 zł.

Namiot

Namiot jest niezbędny w studiu każdego fotografa produktowego. Charakteryzuje się idealnym oświetleniem z każdej strony ścianki, przez co nie rzuca cieni na fotografowane przedmioty. Dzięki temu możemy zrobić zdjęcie z każdej strony produktu bez obaw o niedociągnięcia, złe naświetlenie czy smugi światła. Namioty bezcieniowe możemy kupić w różnych wielkościach, jednak inwestując w ten rodzaj wyposażenia warto kupić większy, co ograniczy wydatki w przyszłości. Godnymi polecenia namiotami bezcieniowymi są produkty marki GlareOne. Całkiem spory namiot tej marki w kształcie sześcianu o wymiarach 120 cm z 4 tłami w pakiecie, możemy kupić już za około 200 zł w większości sklepów online.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz