Jak nie być zazdrosnym?

Zazdrość to pojęcie, które nierozerwalnie związane jest z miłością. Pojawia się w różnych sytuacjach na każdym etapie związku. Zbyt duża dawka zazdrości może być niezwykle destruktywna. Czym tak naprawdę jest zazdrość i kiedy przestaje być zdrowa? Jak możemy sobie z nią radzić?

Co to jest zazdrość?

Zazdrość to bardzo nieprzyjemne uczucie, pojawiające się najczęściej wtedy gdy nasza ukochana osoba znajdzie się według nas w zbyt bliskiej odległości od kogoś, w kim upatrujemy konkurenta. Najczęściej jest to osoba, z którą naszego partnera lub partnerkę łączy nić porozumienia i przyjaźń. Odczuwamy wówczas frustrację, zdenerwowanie i niepewność, mimo tego, że najczęściej nie mamy ku temu żadnych racjonalnych podstaw.

Czasami zazdrość jest oznaką braku pewności siebie i wynika z obawy, że osoba, na której nam zależy znajdzie sobie kogoś, kto w naszym mniemaniu będzie lepszy, atrakcyjniejszy i bogatszy. Jednak zdrowa dawka zazdrości jest nieodłączną częścią każdej relacji. Jest wyrazem tego, że nam na sobie zależy oraz gwarancją tego, że nasz związek będzie trwały i bardzo udany.

Odpowiednia dawka zazdrości może być ciekawym sposobem na wzmocnienie więzi łączącej nas z partnerem oraz na rozbudzenie namiętności w stałych związkach, w których pojawiła się rutyna i niepewność co do szczerości uczuć

Czy zazdrość to choroba?

Lekka zazdrość jest czymś zupełnie normalnym i obecnym w każdym udanym związku. Czasami kobiety specjalnie wywołują takie uczucie u swoich partnerów, by wprowadzić do relacji nieco ożywienia. Jednak nad zazdrością łatwo można utracić, kontrolę, a wtedy staje się niezwykle destruktywnym uczuciem, które negatywnie wpływa na całe nasze życie, również na jego sferę uczuciową.

Chorobliwa zazdrość jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków. Wynika najczęściej z własnych kompleksów i nieuzasadnionego przeświadczenia, że wkrótce ukochana osoba znajdzie sobie kogoś bardziej wartościowego. Osoba chorobliwie zazdrosna widzi zagrożenie niemal w każdej sytuacji związanej z partnerem lub partnerką. Może się zachowywać w sposób nieprzewidywalny i agresywny.

Dlatego trzeba sobie uzmysłowić, że nadmierna zazdrość jest uczuciem bardzo destruktywnym i należy z nim walczyć. Jeśli ten temat bardziej Cię interesuje sprawdź koniecznie stronę https://intymnapolska.pl/.

Jak sobie radzić z zazdrością w związku?

Kluczową kwestią, która pomoże poradzić sobie z chorobliwą zazdrością w związku, jest szczerość i zaufanie oraz poprawa komunikacji. Przede wszystkim należy dążyć do wzmocnienia relacji z partnerem lub partnerką poprzez częste okazywanie sobie uczuć i rozmowę o naszych potrzebach oraz wzajemnych oczekiwaniach względem siebie.

Bardzo pomocne mogą być romantyczne chwile spędzone tylko we dwoje. Nie należy ograniczać bliskiej nam osoby ani sprawiać by czuła się przez nas kontrolowana. Takie zachowanie tylko pogorszy sytuację i zaogni problem. Warto też popracować nad własnymi kompleksami i zrozumieć ich pochodzenie. To znacznie ułatwi nam walkę ze wszelkimi niedoskonałościami, które często stanowią główną przyczynę problemu zazdrości. 

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz