Gry komputerowe dla dzieci

Rozwój dziecka, to bardzo ważny aspekt wychowawczo – edukacyjny. Prawidłowo przeprowadzony proces pozwoli w dalszym życiu osiągać sukcesy na polu społecznym, intelektualnym, fizycznym czy emocjonalnym. Okres najwyższego i najbardziej wzmożonego kształtowania przypada na wiek przedszkolny i wczesnoszkolny. Podczas tego czasu warto korzystać z różnego rodzaju metod, technik i sposobów wychowawczych. Ważnym jest również stwarzanie odpowiednich warunków i dostarczanie prawidłowych bodźców do nauki, nabierania doświadczenia i wszelkich umiejętności.
Jaką rolę w dorastaniu młodego człowieka odgrywają gry komputerowe? Jak z nich korzystać? Które aplikacje pozytywnie wpłyną na kształtowanie wszelkich umiejętności?

Gry komputerowe dla dzieci – zalety

Choć wielu rodzicom i opiekunom wydaje się, że świat gier komputerowych tylko negatywnie wpływa na rozwój dziecka, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Specjalnie stworzone i dopasowane do wieku i poziomu rozwoju malucha aplikacje, z pełnym sukcesem poprawiają jego postrzeganie świata, kreatywność, pomysłowość czy logiczne myślenie.

Jakie zalety gier komputerowych można zatem wyróżnić?

Do najważniejszych pozytywnych cech gier zalicza się:
– możliwość kreowania własnego świata,
– łatwe zapamiętywanie,
– poprawa zręczności i manualności,
– kształtowanie koncentracji,
– wzbogacanie wiedzy i wiadomości,
– kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
– chęć zabawy oraz nauki poprzez przyjemne przyswajanie, itp.
Czy gry komputerowe dla najmłodszych mogą zaszkodzić dziecku?

Gry komputerowe – negatywny wpływ na dziecko

Oczywiście, aplikacje internetowe oraz komputerowe narzędzia do zabawy, mogą posiadać negatywny wpływ na ogólny rozwój młodego człowieka. Zbyt częste przesiadywanie przed komputerem prowadzi do zaburzeń wzroku oraz prawidłowej postawy ciała. Nieodpowiednio dobrane treści mogą zakłócić rozwój psychiczny oraz uczyć negatywnych zachowań.
Dlatego tak ważnym zadaniem dla rodziców jest dobieranie odpowiednich gier, a także pełna kontrola nad poczynaniami dziecka. Ustalenie pewnych reguł i norm znacznie ułatwia proces nauki, jak również zapobiegnie pewnego rodzaju konfliktom.
Jakie gry dla dzieci wspomagają rozwój? Które propozycje powinny znaleźć się w spisie gier edukacyjnych?

Gry edukacyjne dla dzieci

Gry, które posiadają pozytywny wpływ na dzieci to przede wszystkim propozycje, które zmuszają do logicznego myślenia. Dzięki ciekawie przygotowanej oprawie kolorystycznej, ulubionej tematyce oraz zainteresowaniom młodego człowieka, możliwe jest polaczenie zabawy z przyjemną nauką.
Do najbardziej pożądanych gier zalicza się:
– gry logiczne dla dzieci – rozwiązywanie zagadek, pozyskiwanie punktów poprzez poprawne wykonanie łamigłówki, krzyżówki,
– gry zręcznościowe – obejmujące ulubiona tematykę dziecka – ubieranki, tworzenie wystroju wnętrz, platformówki,
– gry pamięciowe – memory, szukanie przedmiotów, itp.
Wśród popularnych i cenionych tytułów gier komputerowych dla najmłodszych znajdują się m.in. Hugo, Harry Potter, The Sims, Syberia, Disney Kraina Gier i wiele innych.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz