Uczymy się języka obcego skutecznie czyli jak?

Zapewne zastanawiasz się, jak to możliwe, że są ludzie, którzy znają dwa, trzy języki obce. Posługują się nimi swobodnie i często myślą o nauczeniu się kolejnego. A ty w tym czasie piąty, a może siódmy rok uczysz się ciągle tego samego języka i efekt jest nijaki. Najłatwiej jest wtedy powiedzieć, że oni mają ku temu predyspozycje, a mnie brak zdolności językowych. Brak mi czasu. Ale to nieprawda.

Zacznijmy od początku

Powody, dla których uczymy się języków obcych są różne. Związane są często z naszą pracą, zmianą miejsca zamieszkania, podróżami, zainteresowaniami. Ważne jest, by uświadomić sobie, że nauka języka obcego jest trudna i czasochłonna. Motywacja powinna więc być na tyle silna, by towarzyszyć nam w trakcie całej nauki.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej szkoły językowej. Jeżeli jest to nasz pierwszy kontakt z językiem, wtedy należy wybrać kurs stacjonarny lub online. Nie zaczynajmy nauki języka samodzielnie, by nie wyrobić sobie złych nawyków, wymawiając lub pisząc pierwsze wyrazy. Pierwsze kroki warto stawiać pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Wzmacnianie umiejętności

Ucząc się języka dobrze jest wypracować sobie pewne nawyki. Lekcje odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu, w godzinach przez nas wybranych, zazwyczaj po południu. Obecność na nich jest oczywiście obowiązkowa. Pamiętajcie o motywacji i nie szukajcie wymówek.

Dodatkowo dobrze jest tak rozplanować czas wolny w tygodniu, by starczyło nam miejsca na wzmacnianie i ćwiczenie tego, co już potrafimy. Jeżeli dojeżdżacie rano do pracy lub szkoły dobrze jest w tym czasie słuchać przez kilka minut czegoś w języku obcym. Czego? To zależy od stopnia naszych umiejętności. Mogą to być bajki dla dzieci, podcasty, ebooki, wiadomości, cokolwiek, co dostosowane jest do naszego poziomu. Chodzi o osłuchanie się z językiem. W domu można robić oczywiście to samo.

Wybierzmy sobie następnie dwa lub trzy wieczory w tygodniu, w czasie których będziemy czytać w naszym języku obcym. Potrzebne materiały możemy znaleźć oczywiście na stronach internetowych lub jeśli zapytacie waszego nauczyciela, on wam podpowie. Wystarczy 15 do 30 minut, ale regularnie.

Przez kolejne dwa lub trzy wieczory zaglądamy do repetytoriów. Ćwiczymy pisanie i utrwalamy jednocześnie gramatykę. Na końcu każdego repetytorium znajdują się rozwiązania, dzięki temu będziecie mogli się sprawdzić. Jeżeli nie macie dostępu do repetytoriów to tworzycie teksty o tym, co lubicie. Krótkie, nieskomplikowane, ale piszcie. Poświęcamy na to też 15 do 30 minut.

Raz w tygodniu proponuję pooglądać film . Na początek może to być film, który już znacie. Będzie wam wtedy łatwiej.

A co z rozmowami? Tu już jest trochę trudniej, bo do tego trzeba drugiej osoby. Może ktoś z waszych znajomych zna lub uczy się tego samego języka co wy. Spróbujcie się z nim spotkać osobiście lub zorganizujcie spotkanie online. Bądźcie też aktywni na lekcjach w waszych szkołach językowych.

Trening czyni mistrza

Działając w ten sposób otaczacie się językiem. To jest bardzo ważne w trakcie jego nauki i etapu kolejnego, kiedy już z niego korzystacie. Bo nauka języka obcego to nie jest jazda na rowerze. Musimy go używać, by go nie zapomnieć.
Bądźcie systematyczni. Rozplanujcie tydzień tak, by mieć codziennie kontakt z językiem obcym, którego właśnie się uczycie. Wystarczy kilkanaście minut dziennie. Tak, by się nie zmęczyć i nie zanudzić. Wspierać was w tej pracy powinny wasze kolejne sukcesy i postępy w nauce oraz motywacja.

YOU MAY ALSO LIKE

Dodaj komentarz