Wizyta studyjna w Norwegii

Zespół trenerów i aktywistów polskiej Kampanii „Bez Nienawiści” spotkał się w Norwegii z organizatorami i Koalicjantami tamtejszej Kampanii. W programie były m.in. spotkania z przedstawicielami norweskiej policji, z dyrektor Centrum Antyrasistowskiego, z twórcą projektu „Dont’t put up with it” oraz z przewodniczącą „Grupy Wsparcia 22 lipca”. Wyjazd odbył się w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Zespół trenerów polskiej Kampanii Dariusz Grzemny oraz Jan Dąbkowski spotkał się w Oslo z zespołem „Europejskiego Centrum Wergelanda”. Inspirowaliśmy się i inspirowaliśmy, tworzyliśmy programy edukacyjne szkoleń dla nauczyieli na bazie kampanijnego podręcznika Rady Europy „Bookmarks”.

W siedzibie policji w Oslo Ingjerd Hansen (odpowiedzialna za kontakty z mniejszościami etnicznymi) i Vegar Martinsen (odpowiedzialny za pokojowy przebieg zgromadzeń publicznych) opowiadali nam o specyfice tamtejszych przestępstw z nienawiści i pracy wykonywanej, aby im zapobiec.

Następnie dyrektor Centrum Antyrasistowskiego („Antirasistisk Senter”) Vivan Brattli Sørensen opowedziała trenerom i aktywistom Kampanii o swojej pracy polegającej m.in. na zbieraniu danych o przestępstwach motywowanych nienawiścią oraz oprowadziła nas po siedzibie Centrum.

Tego samego dnia spotkaliśmy się z Oddvarem Thorbjørnsenem, prawnikiem stowarzyszenia „LLH” (Landsforeningen for lesbiske, homofile, bifile og transpersoner). Zapoznaliśmy się z projektem „Pink Competency”, w ramach którego „LLH” organizuje szkolenia dla przyszłych policjantów. Oprócz tego dowiedzieliśmy się o sposobu działania projektu „Don’t Put Up With It”, który stworzono w celu dokumentacji pojawiającej się nienawiści skierowaną wobec osób LGBTQI+.

Pod koniec naszej wizyty podyskutowaliśmy jeszcze z Lisbeth Kristine Røyneland, szefową  „Støttergruppen 22. Juli”. Oganizację ta szrzesza rodziny ofiar i osoby poszkodowane w zamachach terrorystycznych przeprowadzonych przez Andersa Breivika 22 lipca 2011 r.

Za perfekcyjną organizację programu dziękujemy aktywistom norweskiej kampanii „Stopp Hatprat” Eirikowi Riseowi oraz Ingrid Aspelund.

Europejskie Centrum WergelandaSiedziba policji w OsloVivan Brattli Sørensen, Centrum przeciwdziałania rasizmowiW środku Vivan Brattli Sørensen z Centrum przeciwdziałania rasizmowiOddvar Thorbjørnsen, prawnik LLH Pink Competence LawReprezentacja Kampanii "Bez Nienawiści" oraz norweskiej "Stopp hatpratkampanjen" "22nd July Support Group"

 

Komentarze

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodaj zdjęcie opcjonalne (tylko JPEG)