Szkolenie aktywistów

1932509_729216183767313_903464164_o

Ponad dwadzieścia młodych osób spotkało się w weekend 22-23 marca na szkoleniu aktywistów i aktywistek Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”. Wśród nich znalazły się osoby posiadające doświadczenie w edukacji na rzecz praw człowieka, walki z dyskryminacją i wykluczeniem, jak również młodzi ludzie dopiero rozpoczynający swoją działalność na tych polach.

Pierwszego dnia osoby uczestniczące zapoznały się z Kampanią, jej złożeniami, dotychczasowym przebiegiem, planowanymi działaniami i celami. Stworzony został kilkuminutowy film, prezentujący Kampanię:

Szkolenie było miejscem wymiany doświadczeń i przemyśleń dotyczących przyczyn, form
i skutków mowy nienawiści, dyskusji o sposobach przeciwdziałania mowie nienawiści online oraz offline.

W ramach tzw. żywej biblioteki osoby uczestniczące miały okazję do wysłuchania oraz zadania pytań przedstawicielom czterech dotkniętych mową nienawiści grup społecznych – mieszkającemu od kilkunastu lat w Polsce Nigeryjczykowi, muzułmance, przedstawicielowi społeczności LGBTQ oraz Żydowi.

Drugiego dnia ekspertka z Fundacji TechSoup i serwisu Technologie.org.pl mówiła jak stworzyć ciekawą wizualizację danych, co zaowocowało powstaniem infografik dotyczących m.in. mowy nienawiści, przemocy czy dyskryminacji. Następnie, po spotkaniu z przedstawicielką grupy Interwencje Osiedlowe, która na konkretnych przykładach zaprezentowała sposoby walki z mową nienawiści w przestrzeni publicznej, uczestnicy i uczestniczki szkolenia wyruszyli na ulice Warszawy. Dokumentowali agresywne napisy m.in. na ścianach budynków, chodnikach i ławkach, po czym rozmawiali z napotkanymi mieszkańcami stolicy o ich stosunku do napotykanej na ulicach mowy nienawiści:

Obecni na szkoleniu młodzi ludzie wspólnie stworzyli nieformalną grupę, która ma za zadanie aktywnie działać w ramach Kampanii, każdy w wybranej przez siebie dziedzinie (powstała m.in grupa monitorująca media, grupa działająca w serwisach internetowych oraz grupy mające za zadanie koordynację poszczególnych etapów Kampanii).

Zdjęcia ze szkolenia.

Komentarze

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodaj zdjęcie opcjonalne (tylko JPEG)