Apel do polityków w ramach Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

22 lipca 2015 roku mijają cztery lata od zamachów w Norwegii – zbrodni dokonanej na 69 działaczach młodzieżowych z Norweskiej Partii Pracy, którzy przebywali na obozie na wyspie Utøya oraz zamachu bombowego w centrum Oslo, gdzie śmierć poniosło 8 osób, a ponad 200 zostało rannych. Zbrodni tych dokonał jeden człowiek, motywowany skrajnie nacjonalistycznymi poglądami i nienawiścią, które choć doszły do głosu nie pierwszy raz w historii naszego kontynentu, wciąż stanowią motyw tysięcy przestępstw i zbrodni z nienawiści popełnianych każdego roku w Europie. Tego dnia, aktywiści międzynarodowej Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”/„No Hate Speech Movement” upamiętnią wszystkie ofiary przestępstw z nienawiści w Europie . Naszym celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa i uwrażliwienie na tematy mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści oraz konsekwencji, jakie ze sobą niosą.

W ubiegłym roku polska prokuratura wszczęła 1365 postępowań dotyczących przestępstw z nienawiści, w tym pobić, podpaleń, czy nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych lub z powodu bezwyznaniowości. Rosnący udział przestępstw z nienawiści dokonywanych przy użyciu Internetu oraz ogólnej liczby wszczętych postępowań wskazuje przy tym na silną potrzebę podjęcia tego tematu zarówno w mediach, jak i w polityce w Polsce i Europie. Tylko wspólny wysiłek władz, polityków, mediów i społeczeństwa obywatelskiego może przeciwstawić się agresywnemu nacjonalizmowi, nienawiści i nietolerancji – źródłom przestępstw z nienawiści na całym kontynencie, o których przypominamy w rocznicę tragicznych wydarzeń w Norwegii.

Zapraszamy do włączenia się w nasze działania podczas Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw z Nienawiści poprzez:

  • wygłoszenie publicznego oświadczenia dotyczącego problemu przestępstw z nienawiści,
  • podpisanie i promowanie petycji o oficjalne uznanie Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw z Nienawiści,
  • wsparcie działań Kampanii i organizacji zrzeszonych w Koalicji „Bez nienawiści” monitorujących mowę i przestępstwa z nienawiści w Polsce,
  • zaproszenie parlamentarnych i partyjnych kolegów i koleżanek do włączenia się w nasze działania.

Zapraszamy do kontaktu z Kampanią „Bez nienawiści” w Polsce.

 

W celu dalszej promocji naszej akcji prosimy również o przesłanie nam kopii Pana/Pani oświadczenia lub linku związanego z Pana/Pani działaniami, który moglibyśmy udostępnić na stronie internetowej i kanałach informacyjnych Kampanii „Bez nienawiści” w Polsce.

Dziękujemy za Pana/Pani wkład w budowanie Europy wolnej od nienawiści.

 

Z wyrazami szacunku,

Zespół Kampanii „Bez nienawiści” w Polsce

fb.com/PolskaBezNienawisci

twitter.com/BezNienawisci

beznienawisci.pl

kampania@beznienawisci.pl

koalicja

Komentarze

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodaj zdjęcie opcjonalne (tylko JPEG)