22 lipca: Europejski Dzień Ofiar Przestępstw z Nienawiści

W tym roku mija piąta rocznica zbrodni dokonanej na 69 młodych ludziach przebywających na obozie na wyspie Utøya oraz zamachu bombowego w centrum Oslo, gdzie śmierć poniosło 8 osób, a ponad 200 zostało rannych. Zbrodni tych dokonał jeden człowiek, motywowany skrajnie nacjonalistycznymi poglądami i nienawiścią, które choć doszły do głosu nie pierwszy raz w historii naszego kontynentu, obecnie wciąż stanowią motyw tysięcy przestępstw i zbrodni z nienawiści popełnianych każdego roku w Europie.

Pamiętając o tragicznych wydarzeniach na wyspie Utøya oraz innych ofiarach przestępstw motywowanych nienawiścią, 22 lipca zapraszamy do podpisania petycji stworzonej przez europejską Kampanię No Hate Speech Movement, skierowanej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich Rady Europy. Petycja ma na celu oficjalne ustanowienie 22 lipca Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw z Nienawiści.

Zachęcamy także do śledzenia naszego profilu facebookowego, na którym zamieszczane będą teksty dotyczące przestępstw z nienawiści oraz dane statystyczne dotyczące tego zjawiska w Polsce i Europie.

Dalsze informacje w wydarzeniu na Facebooku.

Komentarze

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodaj zdjęcie opcjonalne (tylko JPEG)